Muzeum Polskiego Radia Lampowego

logoFB-01

Mini muzeum Polskiego radia lampowego:

Nazywam się Włodzimierz Szwajcowski, zajmuję się renowacją i naprawą dawnego lampowego sprzętu radiowego. Pracownia radiowa „Radio Lampowe” znajduje się w naszej miejscowości – Przecza. Oprócz działalności komercyjnej od wielu lat udzielam się społecznie na rzecz naszej lokalnej społeczności jak i kontynuując moją pasję radiową ratuję zabytki dawnej techniki radiowej dla następnych pokoleń.

Owocem tych działań jest powstanie mini muzeum „Polskie Radio Lampowe” w Przeczy, które zaistniało na naszym lokalnym „podwórku” jak i medialnie w Polsce. Powstało parę króciutkich filmów o naszej pasji i naszym muzeum co przysparza nam (Przeczy – Mieszkańcom) splendoru i zainteresowania naszą małą miejscowością.

Otrzymywaliśmy propozycje utworzenia takiej placówki w różnych lokalizacjach np. w Sosnowcu w pięknie wyremontowanym budynku pofabrycznym, w Opolu w Muzeum Polskiej Piosenki, w Lewinie Brzeski, itd. Mimo kuszących propozycji zawsze byłem za tym aby było to w Przeczy, konsultując moje rozterki wśród Mieszkańców, Przyjaciół i znajomych padała jedna odpowiedź U NAS, i tak po latach ziściły się marzenia o mini muzeum w Przeczy.
 
Założenia przedsięwzięcia:

Jakiekolwiek koszty związane z działalnością muzeum, zakupem lub pozyskaniem eksponatów i brakujących podzespołów, finansowane będą poprzez darowizny, środki od sponsorów czy pozyskane z unijnych funduszy (powstanie stowarzyszenie na rzecz muzeum), sołectwo nie będzie uczestniczyć finansowo w żaden sposób!!!. Nasza pracownia „Radio Lampowe” weźmie czynny udział w opiece renowacji i sponsorowaniu części prac nad odbiornikami.

W zamierzeniu jest prowadzenie warsztatów technicznych, wystaw i spotkań braci radiowej, być może giełdy starej techniki elektronicznej, pokazy dla młodzieży szkolnej i przedszkolnej, wszystko to oczywiście nieodpłatnie.
 
Pomieszczenie na muzeum:

Po rozmowach z Panem Burmistrzem Lewina Brzeskiego, Dyrektorem Domu Kultury, Radnymi, Panią Sołtys, która poparła pomysł muzeum w tym miejscu (lokal po byłym sklepie ogólnospożywczym w pawilonie w którym znajduje się Świetlica Wiejska), udało się pozyskać pomieszczenie od władz gminy ze wskazaniem na działalność muzealną.
 
Eksponaty:

Pozyskane eksponaty na drodze darowizn czy zakupu poprzez sponsorów, będą własnością naszego sołectwa, będzie to nasze i dla nas!!! ku uciesze zwiedzających :)
 
Bardzo dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do zapoczątkowania tak wspaniałej idei,
a w szczególności:
 
Burmistrzowi Panu Arturowi Kotarze, Dyrektorowi Domu Kultury Panu Tadeuszowi Tadli, Radnemu Powiatowemu Panu Adamowi Dziaskowi, Radnemu Miejskiemu Panu Stanisławowi Piszczkowi, Sołtysowi Pani Monice Kasiubie, i oczywiści mojej Małżonce Dorocie.
 

 

 

 

 

Loading Facebook Comments ...

Twój komentarz