„Bardzo Dziki Zachód” w Przeczy

IMG_0221

Biblioteka Publiczna w Przeczy corocznie,
w czasie wakacji organizuje zajęcia dla miejscowych dzieci.
Tegoroczne odbyły się w dniach 20 ? 24 lipca, a ich temat brzmiał
?Bardzo dziki Zachód?.

Podczas codziennych spotkań uczestnicy zajęć nie tylko dobrze się bawili, ale mieli też okazję poczuć się jak Indianie na prerii. Wspólnie z opiekunami założyli indiańskie plemię Czarne Pióra. Każdego dnia dzieci poddane były różnym próbom, których skutkiem było zdobycie określonej sprawności np. sprawne ręce, tropiciel, uczeń szamana i in.
Z legend i mitów poszczególnych szczepów dowiedziały się, dlaczego między Indianami a otaczającą ich naturą istniała silna więź i dlaczego Indianie darzyli przyrodę wielkim szacunkiem. Dzieciaki musiały zmierzyć się z wieloma trudnymi zadaniami takimi jak budowa tipi, przenoszenie obozu, rozpoznawanie ziół czy strzelanie z łuku. Musiały wykazać się sprytem, sprawnością i hartem ducha. Poznały też niektóre elementy kultury Indian związane z duchowością i sposobem spędzania wolnego czasu ? rola totemu w szczepie, instrumenty muzyczne, muzykę i taniec. Przekonały się, jak to jest przygotować wszystkie przedmioty użytku codziennego własnoręcznie, począwszy od  wykonania stroju, a skończywszy na zdobyciu pożywienia. Zrozumiały, jak ważna jest współpraca w grupie, wzajemna pomoc i odpowiedzialność.
Podczas odwiedzin w Fermie Bydła Mlecznego MLEKOLAND w Przeczy uczestnicy zajęć mogli poznać zasady hodowli krów i właściwe podejście ludzi do zwierząt. Natomiast spacer do lasu, pod opieką panów leśniczych z Leśnictwa Lipowa, wyposażył uczestników zajęć w wiele praktycznych informacji o życiu lasu, o poszczególnych gatunkach roślin i zwierząt oraz o sposobach wykorzystania drewna.
Po wspólnie spędzonym tygodniu każdemu dziecku Rada Starszych szczepu Czarne Pióra nadała nowe, indiańskie imię odzwierciedlające jakąś cechę osobowości, charakteru  czy umiejętności.

 

Organizator składa serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, których wsparcie umożliwiło zorganizowanie wakacyjnych zajęć ?Bardzo dziki Zachód?.

ZA WSPARCIE MATERIALNE I FINANSOWE:
Panu Burmistrzowi Arturowi Kotarze
Tartakowi w Przeczy

ZA UDOSTĘPNIENIE OBIEKTU
LZS ?Błękitni? Przecza

ZA OSOBISTE ZAANGAŻOWANIE PRZY REALIZACJI PROJEKTU:
Panu Radnemu Stefanowi Kachlowi
Panu Radnemu Adamowi Dziaskowi
Panu Kierownikowi Mlekolandu Krzysztofowi Łosiowi
Panu Leśniczemu Lotarowi Wiercimokowi
Panu Leśniczemu Markowi Jankowskiemu
Panu Bogdanowi Kasiubie
Rodzicom uczestników

ZA POMOC W OPIECE NAD GRUPĄ I AKTYWNE UCZESTNICTWO W ZABAWIE
Pani Monice Kasiubie
Oli Kasiubie
Agacie Kasiubie
Julii Kasiubie
Piotrowi Kurdzielowi

Loading Facebook Comments ...

Twój komentarz